ČINNOSŤ

Náš Školský klub detí (ŠKD) zabezpečuje pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na Základnej škole Jozefa Hanulu v Liptovských Sliačoch, činnosť podľa výchovného programu pre ŠKD s názvom ŠTVORLÍSTOK. Klub má štyri oddelenia, sú ako štyri lístky, takmer rovnaké, a predsa každý jedinečný. Spolu tvoria krásny symbol šťastia, ktoré chceme deťom dávať prostredníctvom zaujímavých aktivít, možností rozíjať ich talenty, pestovať skutočné priateľstvá a prežívať dobrodružstvá.

Činnosť ŠKD je zameraná na záujmovú činnosť detí, na oddych v čase mimo vyučovania a na ich prípravu na vyučovanie. Pre potreby ŠKD sú vybudované samostatné priestory v areáli ZŠ, v ktorých prebieha organizácia ranného ŠKD v čase od 6:30 do 7:30 hod. a popoludňajšieho klubu v čase od 11:15 do 16:00 hod. Štvrté oddelenie sa nachádza v základnej škole, na prvom poschodí v budove 1-4. Hygienické zariadenia sú na chodbách, zvlášť pre dievčatá a chlapcov. Deti na prezliekanie a odkladanie odevov využívajú šatne. Všetky deti sú stravníkmi školskej jedálne.

Denný program

6.30 - 7.30 hod. - opočinková činnosť

11.15 - 15.00 hod. - schádzanie detí do oddelení ŠKD podľa rozvrhu, hygiena, obed, záujmová, odpočinková a rekreačná činnosť vrátane tematických oblastí výchovy a pobytu vonku

15.00 - 16.00 hod. - príprava na vyučovanie, didaktické hry

Formy organizácie výchovy a vzdelávania vychádzajú z hlavného predmetu činnosti ŠKD, a tým je príprava na vyučovanie, záujmová činnosť a oddych detí – odpočinkové a rekreačné činnosti.

Odpočinkové činnosti – majú odstrániť únavu. Do denného režimu sú zaradené po obede a do činností pred vyučovaním počas ranného ŠKD. Deti môžu oddychovať na pohovke či koberci, oddychovú funkciu môžu plniť  stolové či námetové hry alebo iné pokojné záujmové činnosti, počúvanie príbehov či hudby, kreslenie, konštruktívne hry, rozhovory, relaxačné cvičenia a pod.

Rekreačné činnosti – slúžia na regeneráciu síl, prevažuje v nich aktívny oddych s náročnejšími pohybovými, športovými a turistickými alebo manuálnymi prvkami. Tieto činnosti by mali byť realizované prevažne vonku v skupinách – organizovane alebo ako spontánna činnosť. Hry a činnosti môžu byť rušnejšie, slúžia na relaxáciu po sústredení sa na vyučovaní.

Záujmové činnosti – umožňujú deťom nielen sebarealizáciu, ale aj ďalšie poznávanie a rozvoj svojich schopností. Môžu byť zaraďované ako činnosť skupinová alebo individuálna, ako organizovaná alebo spontánna aktivita. Dominuje tu vlastná aktivita detí, ktorá im prináša radosť a uspokojenie. Vlastná činnosť vychádza zo záujmov detí, zaháňa pocit nudy.

Príprava na vyučovanie môže mať rôznu formu – plnenie domácich úloh (po dohode s rodičmi a v súlade s krivkou výkonnosti nikdy nie pred 15. hodinou), opakovanie a precvičovanie učiva formou didaktických hier, konkrétna aplikácia poznatkov z vyučovania pri vychádzkach a záujmových činnostiach v tematických oblastiach výchovy.  Pri príprave na vyučovanie musia byť dodržané vhodné podmienky a zohľadňovaný režim dňa ako aj fyziologická krivka výkonnosti detí.

Pobyt detí v ŠKD je sprevádzaný aj množstvom režimových momentov – prechody,  sebaobslužné činnosti a pod.

Tematické oblasti výchovy - ŠKD ponúka a realizuje mnohostrannú ponuku záujmovej činnosti cez výchovno-vzdelávacie aktivity v tematických oblastiach výchovy. V spektre celej svojej činnosti umožňuje deťom objavovanie vlastných možností sebarealizácie nenásilnou formou. Tematické oblasti výchovy môžeme označovať ako individuálne alebo skupinové formy činnosti, ktoré majú svoj cieľ, sú súčasťou neformálneho vzdelávania v ŠKD ako rozmanité záujmové činnosti, kde sa viacero činností môže zlučovať do tematických oblastí výchovy.

Tematické oblasti výchovy sú:

1. Komunikácia a práca s informáciami

2. Sebarozvoj a svet práce